"Този период понякога трае десетки години. Колкото повече са изгарянията в детска възраст, толкова по-лошо. Не е толкова фатално човек да изгори в зряла възраст, но децата трябва много да се пазят", каза специалистът. Слънчевите изгаряния водят до стареене на кожата, бръчки, старчески брадавици. пигментация на кожата, предаде КРОСС.
"Дори човек да не е изложен пряко на слънце, ултравиолетова радиация попада върху кожата", обясни д-р Ботев. Банските не ни защитават напълно от слънчевите лъчи и пропускат малка част от тях. Същото важи и за пластмасовите слънчеви чадъри - до 15% от соларната радиация може да мине през тях. Пясъкът и водата също отразяват опасните лъчи, макар и в по-малка степен. Предпоставка за изгаряне е и високата надморска височина.
Д-р Ботев съветва при продължително излагане на слънце да използваме фотозащита, кремове и масла, от минимум 10-ти или 15-ти фактор. За хората със светла кожа се препоръчва поне 30-ти фактор. Не трябва да забравяме да вземем и шапка с периферия за плажа, а също и да не се печем в интервала между 14,00 и 15,00 ч.
"Човек трябва да се пече, така че да не изгаря - дали ще стои по-малко на слънце, дали използва фотозащита, дали ще стои само между 8 и 9 часа сутринта или между 16,30 и 17,30 ч. след обяд на плаж. Хората с по-светла кожа трябва много да внимават", съветва експертът.
Д-р Ботев е на мнение, че здравната ни култура по въпроси като слънчева защита, кожен рак и т.н. не е на ниво. По-младите хора у нас имат по-висока здравна култура по отношение на слънчевите изгаряния. Това отчасти се дължи и на интернет, където се намира изобилие от информация по темата. "По-старото поколение сякаш по-неглижира нещата", допълни той. Причината се крие в това, че по-възрастните хора често не знаят как да ползват продуктите за защита от слънцето.
Дерматологът призна, че солариумите са вредни, но 3-4 процедури годишно не са от фатално значение.
Източник actualno.com
Няма коментари:
Публикуване на коментар