В изследването са взели участие над 6000 души, като 15% от тях са били в категорията на тези, които са подложени често на психо-социален стрес.
В продължение на 7 години учените са анализирали симптомите на депресия или тревожност и т.нар. показател на общото щастие и са събирали данни за физическото здраве на участниците, в т.ч. тегло, ръст, честота на физическата активност и употребата на алкохол, пушенето, равнището на холестерола и С-реактивния протеин (CRP - маркер на артериалното възпаление).
Инфарктът, инсултът и други сърдечни заболявания са се срещали с 50% по-често при хората с високо ниво на тревожност и стресови ситуации в сравнение със спокойните и считащи себе си за щастливи хора.
Както уточняват британските специалисти, цитирани от Би Би Си, пушенето и обездвижването са причина за около 63% от завишения риск, като само цигарите са отговорни за 41%. По-нататък са класирани високото кръвно налягане с 13% и злоупотребата с алкохол – с 2%.
Учените съветват при лечението на нервно-психичните разстройства да се обръща внимание колкото на предотвратяване признаците на стреса, така и на факторите в поведението, които увеличават риска.
Източник zdrave.bg
Няма коментари:
Публикуване на коментар