понеделник, 4 юли 2011 г.

ДСБ срещу "посткомунистическите упражнения" на ГЕРБ




ДСБ одбрява действията на министър Нона Караджова, "с които оповести нарушенията на концесионера на ски зоната в Банско, които бяха прикривани от предишните две правителства, и разреши дългогодишен спор между природозащитниците и концесионера".
Позицията на тъмносините беше представена на редовната пресконференция след заседанието на Националното ръководство на партията.
Депутатите на партията няма да подкрепят и ще се противопоставят на предложените от кабинета промени в Закона за концесиите, с които се узаконяват застроените над 60% повече земи от разрешените по договор с концесионера – "Юлен" АД.
"Държавата трябва да встъпи в ролята си и в правата на собственик на имотите и съоръженията, изградени извън концесионната територия в национален парк Пирин, които са и изключителна държавна собственост", обясни Радан Кънев, член на националното ръководство на ДСБ.
Веселин Методиев – председателят на изборния щаб уточни, че правителството се е произнесло със самият текст на законопроекта и не може да има решение, с което да се предоговори концесията, каквото се случва в момента.
"Законността е на първо място. Ако искаме да имаме демократична държава, трябва да правим закони и след това да ги спазваме. Но не да ги променяме, за да не ги спазваме преди това", възмути се Методиев.
Той определи случващото се като "посткомунистически упражнения", когато по думите му се е узаконявало незаконно строителство с глоба.
От ДСБ определиха ситуацията като правен абсурд. И припомниха текстове от Наказателния кодекс на Република България(ЧЛ. 278а), според който повреждането на защитена територия се определя като престъпление.
Тъмносините са особено обезпокоени от позицията на министър Росен Плевнелиев, който подкрепи "промяната в закона с обратна сила".
Според ДСБ именно той трябва да влезе във финкциите си и  да се разпорежда и стопанисва държавната собственост, каквито са построените съоръжения извън територията, дадена на концесионера.
От ДСБ призовават прокуратурата да разследва всички нарушения от сключването на въпросния договор през 2001 г. от тогавашния министър Долорес Арсенова до сега.
Тъмносините са готови да участват и в изработването на пакет от законодателни мерки, с които да се гарантира предотвратяването на подобни нарушения в бъдеще и да се защити общественият интерес – опазването на природата като национално богатство.

Източник dnes.bg


Няма коментари:

Публикуване на коментар