петък, 25 май 2012 г.

Токът ще поскъпне с 10% от юли, вероятно заради зелената енергия




Токът ще поскъпне с 10% от юли, вероятно заради зелената енергия
Токът ще поскъпне с 10% от юли, като вероятната причина за това е, че три пъти скача сумата, която плащаме за "зелена енергия" към сметките си, съобщи Би Ти Ви, като се позова на председателят на Държавната комисия за енергийно и водно регулиране Ангел Семерджиев.


Любопитното е, че поскъпването се аргументира със зелената енергия, а в същото време има голямо намаление на преференциалната цена, на която държавата я изкупува. Според асоциациите за възобновяеми енергийни източници не зелената енергия ще доведе до този драстичен скок на цената на тока за бита, а вдигането на таксите за пренос и на ценaта на конвенционалната енергия.


"Определено (зелената енергия, б.а.) ще натоварва сметките и това е основната причина за увеличаване на крайната цена. По отношение на конвенцоналната енергия е до такава степен изпилена, заради кризата, тъй че възможностите ни да натискаме приходите на невъзобновяемите източници са почти на границата", казва Ангел Семерджиев.

Според Велизар Киряков от Асоциацията на производителите на зелена енергия обаче няма как токът от възобновяеми източници да е виновен за такова сериозно поскъпване. "Мога да дам пример - ако едно семейство има средномесечна сметка за ток 100 лв., досега е плащало 2 лв., след това ще плаща 3 лева за зелената енергия", изчисли той.

От асоциацията критикуват и решението на енергийния регулатор, който възнамерява да намали изкупната цена на тока за енергия, произведена от слънце с над 35%. Според бизнеса, ДКЕВР възнамерява да вдигне значително цените, на които се изкупува токът, произведен от изсечена дървесина - това щяло да доведе до масово изсичане на гори.

В момента най-много зелена енергия в България се произвежда от водноелектрическите централи. През миналата година те са осигурили над 2500 мегавата ток. След тях се нареждат вятърните централи с годишно производство от 900 мегавата. Централите, които работят със слънчева енергия, произвеждат 9 пъти по-малко от тях, а делът на тока от био маса е едва 16 гигавата.

Всички тези мощности произвеждат около 11% от тока на страната ни. Според европейския ангажимент, който сме поели делът на "зеления ток" през 2020 година трябва да е над 16 на сто.

Източник dnevnik.bg


Няма коментари:

Публикуване на коментар