събота, 13 март 2010 г.

Алексей Петров се виждал често с Яне Янев!




Това разкрил пред "Монитор" Димитър Абаджиев, който неотдавна напусна РЗС


Арестуваният бивш съветник в ДАНС Алексей Петров често се виждал с Яне Янев, разкрил пред "Монитор" Димитър Абаджиев, който допреди месец бе дясна ръка на лидера на РЗС, пише изданието във водеща публикация.

"Тези контакти не трябва да се отричат. Аз съм техен свидетел. Факт е, че самата позиция на РЗС около акцията "Октопод" и защитата на Алексей Петров са достатъчно многозначителни, за да се направят съответните изводи", заявил Абаджиев.

Той не скрил съмненията, че РЗС е инженерингов проект на служители в ДАНС по времето на предишното управление и че това е една от причините той да напусне РЗС.

Абаджиев допълнил, че това вероятно е накарало и Димитър Чукарски да напусне партията в края на тази седмица.

"Кога олигарсите станаха такива?" е репликата на държавния глава, изведена на първа страница от "24 часа". "Искам Борисов да успее без Цв., Д. и Костов" е друго заглавие там по повод специалната пресконференция на президента.

"Труд" извежда на първа страница думите на Първанов "Под сатър няма диалог", а на следваща: "Борба с кризата, не помежду ни". "Първанов: Да заровим сатъра", е заглавието на "Стандарт".

"Дума" извежда: "Президентът: Борисов е заложник на Иван Костов".

Водещото заглавие на в. "Атака" е "Гоце унижен, проси мир". Според изданието брифингът показал уплашен за поста си човек, който смята, че премиер още е Костов.

"Рейтингът или реформите", пита "Капитал" върху снимка на премиера Бойко Борисов на първа страница.

Правителството бави важните икономически реформи и рискува да вкара страната във втора вълна на кризата, се посочва в публикацията.

С бездействието си кабинетът се превръща в катализатор на кризата, коментира седмичникът под заглавие "Влакът няма да тръгне така".

Според публикацията няма общ център на икономическата политика и няма кой да оценява и управлява системните рискове; икономическият екип изглежда като "механичен часовник, в който колелцата се въртят на различни посоки, а когато нещо се изкриви, премиерът вика "Стоп" и опитва ръчно да нарежда зъбците".

Големият провал е в липсата на реформи, които трябваше да свият бюджетните разходи и да ги поставят на здрава основа; за да избегне протести и социално напрежение, премиерът Борисов лично замрази промените в пенсионното осигуряване, а оттам зейнаха още по-големи дупки, констатира вестникът.

"И докато приходите в бюджета се свиваха заради кризата, номиналният център на икономическата политика - вицепремиерът Симеон Дянков, продължава да върви към балансиран бюджет (което да е аргумент за приемането ни в т.нар. чакалня на еврозоната). Това вече не е възможно, защото е с цената на задържани плащания към бизнеса за милиарди", констатира изданието.

От 1 април държавните служители ще трябва сами да поемат осигуровките си за здраве и пенсия, пише под глава "Сега".

Така, според изданието, управляващите ще премахнат една от привилегиите на над 150 хил. души, която изкривява пазара на труда и води до недостиг в бюджетите на здравното и социалното осигуряване. Така щели да се спестят достатъчно пари, за да не се вдига здравната вноска за всички останали граждани и работодатели предсрочно.

Зад този вариант заставал лично премиерът Бойко Борисов, пише "Сега".

"Винаги съм бил за предложението държавните служители да се осигуряват равнопоставено с останалите. Не може да държим здравеопазването недофинансирано", коментирал той за изданието.

Промяната означавала заплатите на тази група да намалеят с около 13%.

Кризата взе първа жертва сред търговските вериги - магазините за техника "Домо" са в ликвидация, пише в челна публикация "24 часа".

15 от 39-те магазина "Домо" ще продължат да работят под марката "Техномаркет", съобщил търговският директор на веригата Веселин Владимиров. Причината за закриването са високи наеми, искани от "Кауфланд", научил "24 часа".

Няма да имаме повече обекти във веригата, не постъпиха много пазарно, но не бих искал да коментирам, потвърдил Владимиров.

"Мисля, че сме най-близко до консенсус с "Газпромекспорт" за периода за промяна на цените. Опитваме се да докажем на "Газпромекспорт", че един 6-месечен ценови период е по-приложим за нашите условия.

Освен това ще поискаме той да съвпада с годишните сезони. Да кажем пролет-лято и есен-зима", казва пред "Труд" изпълнителният директор на "Булгаргаз" Димитър Гогов.

Искаме да докажем на нашия основен партньор "Газпром", че търсим по-пряк контакт с организацията, която добива и експортира газ - в Русия по закон това е "Газпром" и неговото дъщерно дружество "Газпромекспорт", посочва още той и призовава обществото да не се заблуждава, защото това не значи автоматично намаляване на цената.

Източник vesti.bg


Няма коментари:

Публикуване на коментар